Dobra widoczność jest podstawą prowadzenia prawidłowego leczenia stomatologicznego. Na możliwość dobrej widoczności wpływają bezpośrednio: oświetlenie (1), wyposażenie gabinetu, odpowiednie ustawienie pacjenta oraz właściwa pozycja lekarza (2,3). Stosowane obecnie powiększenia (lupy zabiegowe) dla poprawienia ostrości widzenia, a tym samym osiągnięcia lepszych wyników terapeutycznych.
Jednak dopiero użycie specjalnego mikroskopu zarówno w tradycyjnej jak i chirurgicznej endodoncji daje lekarzowi stomatologowi nowe możliwości terapeutyczne pozytywnie wpływając na jakość wykonywanych zabiegów oraz co też jest nie bez znaczenia na komfort pracy lekarza (ryc.4).
Obecnie pewien procent lekarzy stomatologów zajmujących się głównie endodoncją używa już mikroskopów i liczba ich rośnie z roku na rok. Bardzo prawdopodobnym jest, że za kilka lat mikroskop stanie się niezbędną aparaturą w wyposażeniu lekarza endodonty, jak również lekarza stomatologii ogólnej służąc przy wykonywaniu rożnych innych zabiegów.
Zastosowanie mikroskopu, czyli dużych powiększeń 6x, 10x, 16x, 25x w połączeniu z silniejszym, odpowiednio skupionym światłem pozwala na wykonywanie czynności, które bez jego wykorzystania nie byłyby możliwe. Dotyczy to: odnalezienia ujść dodatkowych kanałów, odnalezienia ujść i udrożnienia kanałów uważanych bez powiększenia za niedrożne, a także prawidłowego opracowania tych, które mają nietypową budowę anatomiczną.Istotna jest możliwość usuwania z przewodów pod kontrola wzroku złamanych instrumentów endodontycznych ,zamykania perforacji, resorbcji wewnętrznej i zewnętrznej, wykonywania zabiegów chirurgii endodontycznej oraz wielu innych precyzyjnych zabiegów wymagających dobrej widoczności i oświetlenia.
Jednym z podstawowych narzędzi lekarza stomatologa jest jego wzrok. Niestety obszar pola zabiegowego to bardzo często kilka milimetrów, a leczenie dotyczy często struktur wielkości dziesiątych części milimetra, w związku z tym niemożliwym staje się przeprowadzanie precyzyjnego leczenia bez zastosowania odpowiedniego powiększenia oraz silnie, równomiernie i jednolicie oświetlonego pola zabiegowego.
Niezbędnym narzędziem pracy staje się mikroskop zabiegowy, którego zastosowanie w stomatologii jest coraz szersza, a pod jego kontrolą możliwe jest przeprowadzanie nawet najbardziej skomplikowanych zabiegów, procesów diagnostycznych i terapeutycznych. Łatwość rozróżnienia szczegółów podczas zabiegu decyduje o sukcesie klinicznym.