Lakowanie zębów – Lepiej zapobiegać niż leczyć

Lakowanie zębów to zabieg profilaktyczny, polegający na wypełnianiu bruzd i szczelin występujących naturalnie w naszym uzębieniu. Pokrywa się je materiałem stomatologicznym nazywanym lakiem, który nie tylko zabezpiecza zęby, lecz także dodatkowo powoduje uwolnienie jonów fluoru, zwalczających próchnicę.

Lakuje się zarówno zęby mleczne, jak i stałe, trzonowe i przedtrzonowe. Budowa tych zębów powoduje, że łatwo gromadzą się tam resztki jedzenia, które są  przyczyną powstawania próchnicy.

Zabieg lakowania zębów przeprowadza się głównie u dzieci. Najlepiej zgłaszać się na niego zaraz po wyrżnięciu się danego zęba, by mieć pewność, że nie powstała już na nim próchnica. Jeśli chodzi o zęby stałe, to zazwyczaj zaczyna się lakowanie od szóstek, które pojawiają się jako pierwsze i od razu jako stałe, gdy dziecko ma 5 lub 6 lat. Dorośli również zgłaszają się na lakowanie zębów mądrości, które powinny pojawić się między 16. a 25. rokiem życia.

Na próchnicę narażone są szczególnie zęby trzonowe oraz przedtrzonowe ze względu na długi proces wyrzynania, a wówczas zwykle nie jest możliwe ich codzienne, skuteczne czyszczenie. Zęby te pojawiają się już w 6 lub 7 roku życia, jako pierwsze zęby stałe. Lakowanie jest więc zabiegiem co najmniej wskazanym.

Lakowanie zębów u dzieci sprawdza się najlepiej, dlatego zabieg ten warto wykonywać jak najwcześniej, tuż po pojawieniu się pierwszych stałych zębów trzonowych. Badania dowodzą, że aż 90 procent najmłodszych dotkniętych jest próchnicą i nawet nastolatki tracą już stałe zęby. Warto więc dziecko poddać takiemu zabiegowi.

Kolejne pojawiające się zęby należy lakować na bieżąco przy cyklicznych wizytach u stomatologa. Nie należy czekać, aż wszystkie się pojawią, bo wówczas może już być zbyt późno, a dentysta, zamiast lakowaniem, będzie musiał zająć się usuwaniem próchnicy.

Lakowanie zębów – przebieg zabiegu

Lakowanie zębów to procedura zupełnie bezbolesna. Mali pacjenci mogą sobie wybierać kolor laku, a wówczas cała wizyta u stomatologa staje się pewną atrakcją. Dentysta rozpoczyna zabieg od dokładnego oczyszczenia powierzchni zębów lub zęba. Do tego celu wykorzystuje się specjalne nakładki w formie szczoteczki, które są przymocowywane do mikrosilnika. Taki sprzęt przypomina nieco elektryczną szczoteczkę do zębów, ale czyści jeszcze dokładniej.

Dla najmłodszych pacjentow mamy w swojej ofercie laki szczelinowe w różnych kolorach

Następnie na powierzchnię zęba nanosi się preparat wytrawiający, który ma postać żelu. Środek ten sprawia, że lak dokładnie wypełni i uszczelni bruzdy, przylegając do nich perfekcyjnie. Wytrawiacz należy dokładnie usunąć, a potem całą powierzchnię zęba dokładnie osuszyć. I choć brzmi to banalnie, jest to najtrudniejszy etap lakowania zębów u dzieci. Maluchy bowiem nie tylko wiercą się na fotelu, ale także mają wiele do powiedzenia. Gdy jednak proces osuszania zakończy się sukcesem, stomatolog nanosi cienką warstwę laku. Ten ma płynną postać, więc bez problemu można wypełnić wszelkie zagłębienia i bruzdy na powierzchni zęba. Cały zabieg wieńczy naświetlanie specjalną lampą, a jej światło pozwala lakowi uzyskać docelowe właściwości, które skutecznie uniemożliwią powstawanie próchnicy w tych miejscach.

Płońsk

lub zadzwoń:

Chełm

lub zadzwoń:

Garwolin

lub zadzwoń:

Janów Lubelski

lub zadzwoń:

Lubartów

lub zadzwoń:

Opole Lubelskie

lub zadzwoń:

Poniatowa

lub zadzwoń:

Zwoleń

lub zadzwoń:

Płońsk
Chełm
Garwolin
Janów Lubelski
Lubartów
Opole Lubelskie
Poniatowa
Zwoleń